Okolie Chaty Dúžavy - Chata Dúžavy, Slovenská drevenica

Chata Dúžavy
UBYTOVANIE - RELAX - PRÍRODA
Slovenská drevenica
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Okolie Chaty Dúžavy

Dračia studňa – národná prírodná pamiatka zaradená do 5. stupňa ochrany, vyhlásená v roku 1993. Ochrana mikroreliéfnych foriem bielokarpatského flyšu s výskytom fosílií kvartérnych mäkkýšov, vzácnych a ohrozených druhov fauny a flóry. Jedna zo zastávok na Lesníckom náučnom chodníku Bolešov – Krivoklát. 

Návštevník má možnosť spoznať túto atraktívnu lokalitu s jej mnohými špecifikami, či sa už jedná o samotnú zrúcaninu neďalekého hradu opradenú rozličnými povesťami, ako aj návštevou Dračej hory v Krivokláte, alebo Chrástkovej, kde kedysi žil, pracoval a liečil sa známy básnik, františkán Hugolín Gavlovič. Nenáročný terén poskytuje aj sviatočným návštevníkom a turistom bohatú paletu prírodných scenárii, kde možno absolvoavať nenáročné prechádzky, alebo vyskúšať jazdu na horskom bicykli.Milovníci prírody tu zaiste nájdu množstvo zaujímavých druhov rastlín, ako aj vzácne skameneliny a tiež v letnom období sa môžu pokochať krásou vzácneho druhu motýľa, ktorý sa vyskytuje iba na tomto mieste.


Neďaleké Pruské ukrýva klenoty jednak barokovej architektúry, ale okrem nej v kostole sv. Juraja aj vzácny ogan a pamätnú Gavlovičovu izbu.
Na Lednických Rovniach, vzdialených iba 10 km je možnosť navštíviť Sklárske Múzeum. 

V Lednici, pár kilometrov ďalej sa nachádza ďalšia zrúcanina hradu, ktorý kedysi spolu s Vršateckým, Trenčianksym, Čachtickým a Beckovským hradom boli severnými bránami veľkého Uhorska.Ďalšou zaujímavosťou je Červená Skala, podľa ktorej nesie názov aj dedina pod ňou - Červený Kameň. Nádherná panenská príroda a kvalitná syráreň môžu byť pre milovníkov syrov a čerstvého vzduchu zaujímavou prechádzkou. Ďalšou dedinou v tej istej doline kde preteká Tovarský potok sú Mikušovce opradené mnohými povesťami zachytenými v zbierke Púchovské povesti. V Tuchyni sa ojakživa pálila najlepšia slivovica v širokom ďalekom okolí až po Bošácu.


Ilava známa celému Slovensku kvôli väznici poskytuje ako moderné okresné mesto rovnako niekoľko zaujímavostí. Kostol vo väznici, klášor, ktorý jej dnes naplno slúži, starý pivovar a ďalšie.
Milovníci termálnych prameňov si môžu prísť na svoje v neďalekých Trenčianskych Tepliciach, vzdialených 20 km.
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky